ویلچر برقی هوشمند

شرکت اینتل در همکاری با شرکت  هوباکس روباتیک، از ویلچر جدیدی رونمایی کرده است که با حرکات صورت کنترل می شود.

کنترل ویلچرهای برقی معمولابه کمک یک جوی‌استیک یا سنسور‌های متصل به بدن کاربر انجام می‌شود. اما اکنون نوآوری‌های به‌دست‌آمده در بخش هوش مصنوعی، به افراد کمک می‌کند تا صندلی چرخ‌دار خود را به کمک حرکات صورت، کنترل کنند.

Wheelie ۷ یک کیت هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی است که به افراد این امکان را می‌دهد که صندلی چرخ‌دار خود را به کمک حرکات صورت، از بالا انداختن ابرو گرفته تا بوسه یا بیرون آوردن زبان، کنترل کنند. این تکنولوژی حرکات صورت کاربر را به‌صورت خودکار فرا می‌گیرد .

با استفاده از یک برنامه، کاربر می‌تواند، مشخص کند که کدام حرکات صورت برای کنترل صندلی چرخ‌دار استفاده شوند.

با ترکیب نرم‌افزار‌های تشخیص چهره، سنسور‌ها، رباتیک و دوربین‌های عمیق سه‌بعدی اینتل که روی صندلی چرخ‌دار نصب شده‌ است، Wheelie7 یک نقشه سه‌بعدی از صورت کاربر تهیه می‌کند و به کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی داده‌ها را به‌صورت لحظه‌ای برای هدایت صندلی چرخ‌دار، پردازش می‌کند. این کیت الکترونیکی هم در نور خورشید و هم در محیط‌های کم نور به‌خوبی کار می‌کند و با اغلب ویلچر های برقی موجود در بازار، سازگاری دارد.

نمونه اولیه این تکنولوژی در‌حال حاضر توسط کاربران داوطلب در ایالات متحده آزمایش می‌شود، که بیشتر این افراد از فلج چهار اندام، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا اختلالات سنی، رنج می‌برند. طبق اعلام مرکز آمار جهانی آسیب‌های نخاعی، ۲۸۰ هزار نفر در ایالات متحده از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند که هر سال حدود بیست هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شوند.

یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت هوباکس روبایک، دکتر پائولو پین‌هریو، گفت: «Wheelie ۷ اولین محصول است که از حرکات صورت برای کنترل صندلی‌های چرخ‌دار استفاده می‌کند، که این امر نیاز‌مند دقت و سنجش بسیار بالایی است که بدون تکنولوژی هوش مصنوعی اینتل ممکن نبود. ما به افراد کمک می‌کنیم تا دوباره استقلال خود را به‌دست آورند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 1 =